خوشبختی یک انتخاب است.

5
(1)

خوشبختی یک انتخاب است

 

اگر دنبال تجربه خشنودی و رضایتمندی هستید

اگر به دنبال خوشبختی هستید؛ پانزده عامل زیر را بخوانید و به آن عمل کنید.

 • کمک به دیگران

پژوهش ها نشان داده اند حداقل صد ساعت در سال را صرف کمک به دیگران کنید.

و از افرادی که سهمی هر چند کوچک در ایجاد احساس بهتر،  یا شرایط بهتر در شما داشته اند، قدردانی کنید.

صد ساعت در سال یا دوساعت در هفته

وقتی پژوهشگران با بیش از ۱۵۰ نفر در مورد خریدهای اخیرشان مصاحبه کردند،

متوجه شدند صرف پول برای فعالیت های جمعی مانند، خرید بلیط کنسرت، رستوران و شام های دسته جمعی شادی بیشتری به همراه دارد تا هزینه پول برای خرید شخصی مانند، کفش، تلویزیون یا یک ساعت گرانبها.

هزینه کردن پول برای دوستان، خانواده و یا مردم هزینه های فوق اجتماعی نامیده می شود و شادی بیشتری را نیز طبق یافته ها به همراه خواهد داشت.

و در پژوهشی دیگر میزان صرف وقت برای دیگران نیز به افزایش میزان احساس خشنودی چنان افزوده بود که شرکت کنندگان در این ازمایش از آن به عنوان یک درک رویایی جدید از خوشبختی و رفاه نام بردند.

دکتر سلیگمن از دانشگاه پنسیلوانیا نقل نموده است که کمک کردن به دیگران می تواند تمام زندگی ما را بهبود ببخشد:

“ما دانشمندان متوجه شده ایم که انجام یک کار مهربانانه، خاطره منحصر به فرد معتبر و ماندگاری در ذهن افراد به جای می گذارد که خشنودی حاصل از آن بیش از هر اقدامی است که تا کنون آزمایش کرده ایم”

 • استراحت و خواب

آیا می دانید؛

تجارب منفی توسط بادامه مغز و خاطرات مثبت یا خنثی توسط هیپوکامپ عمل می کنند؟

محرومیت خواب، کم خوابی، خواب بدون کیفیت، به هیپوکامپ ضربه سخت تری میزند تا بادامه مغز.

در نتیجه، محرومیت خواب باعث می شود افراد در یاداوری خاطرات خود عاجز شوند، در حالی که هنوز خاطرات منفی و ناراحت کننده خود را به یاد می آوردند.

در یک آزمایش پژوهشی از یک سری دانشجویانی که از خواب محروم شده بودند، خواسته شد یک فهرست از لغات را به خاطر بسپارند.

سپس در مرحله یاداوری، آنها  توانسته بودند بیش از ۸۰ درصد لغاتی را به خاطر آورند که بار منفی داشتند و تنها حدود ۳۰ درصد از لغاتی که بار مثبت و خنثی داشند را با یاد آوردند.

در پژوهشی دیگر کارمندان را به دو گروه تقسیم کرده و به یکی از گروه ها اجازه داده شد دقایقی در روز را بخوابند، و آنها در بقیه روز وقت کمتری را به واکنش نشان دادن نسبت به وقایع متفی اختصاص داده و توجه آن ها بسیار بیشتر بر روی شرایط و احساسات مثبت متمرکز شد.

و گروهی که از استراحت و خواب  روزانه در طی یک روز کاری سخت بی بهره بودند، مدام به محرک های منفی حساسیت بیش فعالانه نشان دادند.

حساسیت پذیری نسبت به خشم و ترس در افرادی که خواب کوتاه نیمروزی دارند بسیار کمتر می باشد.

 

 • روابط بین فردی

پژوهش ها نشان می دهند، برخورداری از روابط بین فردی با کیفیت، حتی در افراد درونگرا احساس خوشبختی و خشنودی را به میزان چشمگیری افزایش می دهد.

برخورداری از دانش و مهارت های ارتباطی می تواند رشد چشمگیری در ایجاد یک زندگی خرسند داشته باشد که توسط پژوهش های متعددی به اثبات رسیده است.

 • دمای هوا

پژوهش ها نشان دادند، میزان دمای هوای جاری در فضای ادارات، سازمان ها، کارخانه ها، منازل، و…نسبت به متغیر های دیگر از جمله، سرعت جریان هوا و رطوبت هوا، تاثیر بسیار زیادتری روی احساس خشنودی افراد دارد.

پژوهشگران دریافتند، حس خشنودی در دمای ۹ الی ۱۳ درجه به حداکثر خود میرسد.

این یافته ها شگفت انگیز است زیرا با ایجاد تغییر ساده و کمی در هوای محیط کارمندان می توان تاثیر بسیار زیاد مثبتی در خلق و خوی ان ها ایجاد کرد.

 

 • لبخند زدن

لبخند زدن در طول روز باعث می شود تمرکز و آگاهی افراد بر روی ارزش ها و اهدافشان تا ۸۵ درصد افزایش پیدا کرده و امید به زندگی در آن ها تا حدود زیادی بالا تر برود.

همچنین این پژوهش با خنده مصنوعی در طول روز که با صدای آلارم ساعت ایجاد میشد و خنده ی واقعی که بعد از آموزش های خلاق و توسعه فردی برای دستیابی به لبخند واقعی بر روی دو گروه شرکت کننده انجام شد که نشان داد خنده مصنوعی ۳۰ تا ۴۰ درصد و خنده واقعی تا ۹۰ درصد بر میزان خشنودی تاثرگدار بوده اند.

پژوهش های علمی بر روی  عکس برداری از مغز افرادی که در افزایش خودآگاهی و انجام مطالعات و آموزش ها در این زمینه کوشا هستند ، نشان دادند بعد از هشت هفته بخشی از مغز افراد که مسئول شفقت و تمرکز مثبت است رشد نموده و بخشی که مربوط به استرس است کوچک تر شده است.

همچنین نتایج پژوهش ها حاکی از آن هستند که ساختار فیزیولوژیکی مغز در جهت افزایش سطح خشنودی بازسازی و مجدد طراحی شده و حس همدلی و درک آگاهانه به طور چشمگیری رشد می یابد.

این پژوهش با نشان دادن تغییر در فیزیولوژی مغز نشان داد که هر انچه را که امروز احساس یا فکر می کنیم ثابت نیست و به دست خودمان قابل تغییر است.

 

 

 • تعطیلات برنامه ریزی شده

طبق پژوهش ها، انتظار تعطیلات برنامه ریزی شده در افراد می تواند مدت خشنودی آن ها را تا ۸ هفته افزایش دهد.

در پژوهشی دو دسته ازافراد یک سازمان را با پاداش نقدی و پاداش به عنوان بلیط یک سفر کوتاه تحت آزمایش قرار دادند. با اینکه در ابتدا خشنودی افرادی که پاداش نقدی دریافت کردند بالا تر بود ولی پس از شش ماه احساس خشنودی و کارآمدی بالاتری در افرادی که بلیط دریافت کردند مشاهده شد.

خوشحالی و خشنودی دریافت پاداش نقدر بسیار کوتاه مدت و دریافت برنامه تفریحی بسیار بلند مدت تر می باشد.

پژوهش ها نشان می دهند در افرادی که حتی فقط سالی یک بار امکان سفر دارند چنانچه برنامه یک بار سفر خود در طول سال را در ابتدای سال یادداشت کنند و هر روز نگاهی به آن بیاندازند، درصد میزان خشنودی در آن ها نسبت به افرادی که بیشتر سفر می کنند ولی بدون برنامه ریزی بالاتر خواهد برد.

بنابراین برنامه ریزی برای سفر از اهمیت بیشتری نسبت به سفر برخوردار است.

 

 • تمرین خودآگاهی

پژوهش های علمی بر روی  عکس برداری از مغز افرادی که در افزایش خودآگاهی و انجام مطالعات و آموزش ها در این زمینه کوشا هستند نشان دادند بعد از هشت هفته بخشی از مغز افراد که مسئول شفقت و تمرکز مثبت است رشد نموده و بخشی که مربوط به استرس است کوچک تر شده است.

همچنین نتایج پژوهش ها حاکی از آن هستند که ساختار فیزیولوژیکی مغز در جهت افزایش سطح خشنودی بازسازی و مجدد طراحی شده و حس همدلی و درک آگاهانه به طور چشمگیری رشد می یابد.

این پژوهش با نشان دادن تغییر در فیزیولوژی مغز نشان داد که هر انچه را که امروز احساس یا فکر می کنیم ثابت نیست و به دست خودمان قابل تغییر است.

 

 

 • قدردانی کردن را تمرین کنید.

نتایج تحقیقات نوشته شده در مجله خوشبختی امریکا که بر روی۲۱۹ مرد و زن انجام گرفته بود، خبر از این مهم داده است که، تمرکز آگاهانه روی قدردانی و سپاس و نوشتن نامه های قدردانی در طول سه هفته آزمایش منجر به افزایش احساس شادکامی، امید و خشنودی عمیق بوده است. این افراد همچنین از کیفیت بالاتر روابط بین فردی واحساس خوشبختی عمومی در زندگی خبر دادند.

 

 

 • بخشش

دانشمندان حوزه علوم شناختی متوجه شده اند برای رسیدن به خوشنودی می باید فضای ذهنی ایجاد کرد.

در دل نگه داشتن دلخوری ها، مانند خشم و آسیب های گذشته، و دیگر احساسات منفی  باعث می شود مغز شما دستور اجتناب و قهر با خود و دیگران را صادر کند.

بلافاصله بعد از بخشش و پذیرش ذهن شما پذیرای جذب احساسات مثبت شده و شما را از حالت بی میلی و قهر با خود و دیگران خارج خواهد ساخت.

بخشش یکی از آیتم های هوش اخلاقیست که باعث تمرکز بالا تر و ایجاد ظرفیت ذهنی شدهدو یادگیری را افزایش می دهد.

 

 • شفقت ورزی و مهربانی

شفقت ورزی و مهربانی اقدامی مسری است.

افرادی که آموزش دیدند نسبت به خود، جهان هستی و اطرافیانشان مهربان باشند دریافتند به طور شگفت انگیزی اتفاق های بهتر را جذب کرده و شفقت و لطف بیشتری را نیز از اطرافیان خود دریافت کرده اند.

نتیجه این پژوهش سه ماهه نشان داد میزان رضایتمندی از خود یا همان عزت نفس وابستگی مستقیمی با میزان شفقت ورزی و مهربانی داشته و نیز دردهای جسمانی در افراد مورد پژوهش کاهش یافته است.

 

 • ادبیات گفتار

پژوهشگران به عده ای از افراد آموزش دادند تا ادبیات گفتار با خود را تغییر دهند.

این افراد یاد گرفتند، به جای مشکل بگویند چالش و به مشکلات به عنوان یک چالش بنگرند.

نگرش جدید که به واسطه گفتار درونی جدید ایجاد شد به طرز شگفت انگیزی قدرت حل مسئله و تصمیم گیری را در این افراد بالا برد.

همچنین آن ها به جای باید از بهتر است یا فکر می کنم این طوری بهتر باشد

استفاده کردند و به میزان قابل توجهی میزان انعطاف پذیری در آن ها افزایش یافت.

افزایش قدرت تصمیم گیری و انعطاف پذیری دو عامل مهم احساس کارآمدیست که به تجربه خوشبختی می انجامد.

 

 • رویا های بزرگ‌ داشته باشید.

انسان با روح خود معنا پیدا می کند.

نداشتن‌ رویا یعنی محدود کردن روح بی نهایت در جسم محدود.

افرادی که رویا ندارند در جسم اسیر هستند.

آن ها نمی توانند باور کنند هر چیزی دوبار خلق می شود، یک بار در ذهن انسان که به وسعت همه ی هستی است و یکبار در جهان مادی. انسانی که ذهن خود را محدود می کند  ، دنیای بسیار تاریک و نا امنی را تجربه می کند.

پژوهش ها روی ۲۱۲ فرد بالغ نشان داد، تمرین روزانه برای تصویر سازی خلاق ذهنی درباره ی اهداف ، آرزوها، چشم انداز زندگی و رشد و پیشرفت مادی و معنوی مثبت نگری این افراد را افزایش داده و میزان تلاش مثبت و برنامه ریزی شده ، نظم و انضباط کاری ، و قدرت کشف و تولید بالاتر رفت.

دانشمندان می گویند ایجاد حس مثبت و نگرش مثبت به زندگی نیاز به تغییر تصاویر ذهنی و صداهای ذخنی دارد نه تغییر موقعیت و فضای زندگی.

 

 • بدگویی نکنید.

فکر کردن درباره ی نکات منفی دیگران ، بدگویی کردن و پچ پچ درباره ی مسائل دیگران ، قضاوت کردن مدام دیگران

حساسیت روی رفتارهای منفی دیگران همه و همه به سان دوش گرفتن روزانه با انرژیهای منفی است.

بدن شما همه چیز را جذب خواهد کرد.

با خودتان قرار بگذارید در اطراف خود به دنبال اخبار مثبت، رفتارهای مثبت و مثبت اندیشی باشید.

در پژوهشی علمی  افراد یاد گرفتند به طور آگاهانه روی نکات مثبت تمرکز کنند و نسبت به همه نکات منفی در اطراف خود حس پذیرش یا بی توجهی داشته باشند.

نتایج جالب این تست ایجاد زبان بدن مثبت و زبان کلامی زیبا و اثر گذاری بسیار بیشر  و بهره مندی از یک شخصیت کاریزماتیک بود.

این افراد به طور چشمگیری توانستند نفوذ کلام پیدا کرده و روی دیگران تاثیر مثبت بگذارند.

ذهن انسان مدام با اطلاعات روبه رو است. جایگاه ذخیره اطلاعات است.

حال انتخاب با شماست دوست دارید ذهنتان گلستان باشد یا زباله دان؟؟

 

 • کمالگرایی عامل خودسرزنشی است.

اگر مدام خودتان را سرزنش می کنید از احساس گناه رنج می برید.

خودتان را مقصر همه مسائل منفی و شکست های زندگی خود و عزیزانتان می دانید، همین حالا از خودتان عذر خواهی کنید.

روانشناسان به افرادی که از خود احساس بدی داشتند آموزش دادند تا از خودشان عذر خواهی کرده و به خودشان اجازه ی آزمون و خطا بدهند. تجربه کسب کنند و گاهی در زندگی ریسک کنند.

آنها یاد گرفتند هر خطا منجر به کسب تجربه ارزشمندی می شود.

تجربه ها انسان را پخته میکنند.

نهایت رشد برای انسان دریافت این مهم است که او هر چقدر رشد کند باز هم نمیداند و باز هم باید یادبگیرد و زندگی را در بخش ها و زمان های مختلفی تست کند.

در طول این مسیر است که خودشناسی ، جامعه شناسی، انسان شناسی افزایش یافته و انسان یاد می گیرد تک بعدی نبوده و در ابعد مختلفی پویا و کارامد باشد.

ترس از شکست خوردن باعث می شود در زندگی تجربه های محدودی کسب کنیم.

زندگی با تجربه های محدود یعنی یک زندگی نزیسته.

افرادی که از معیارهای سخت گیرانه برای خطا نکردن برخوردار هستند مدام به دنبال تمامیت خواهی و انتخاب های صد در صدی می گردند.

درحالی که هیچ انتخابی صد در صد نبوده و هر انتخابی هزینه ای در بر دارد که باید پذیرفته شود.

افرادی که در این پژوهش مورد آموزش واقع شدند، به میزان قابل قبولی از عزت نفس دست یافته و از روحیه کاری بالاتری بهرمند شدند.

جراتمندی و ریسک پذیری در این افراد افزایش یافت و این دو عامل باعث افزایش کارامدی و تجربه مهارت آموزی در حوزه های متنوع تری در ان ها شد که در کل احساس خوشبختی را تحت تاثیر معنا داری قرار داد

 

 • در حال زندگی کنید

افراد ترسو در گذشته زندگی می کنند و افراد نگران مدام ‌به آینده فکر می کنند.

 

هر دو دسته خود را از تمرکز بر  زمان حال محروم‌ساخته و یک نوع بی تعهدی و بی مسئولیتی خوداگاه یا ناخوداگاه را تجربه می کنند.

آینده برای افرادی که مدام به آن فکر می کنند هر روز وحشتناک تر می شود زیرا آینده رازیست غیر قابل پیس بینی که به آن دسترسی نیست.

انسان در همه دوران ها از هر آنچه غیر قابل پیش بینی بوده است نگران و مضطرب می شده به همین دلیل هم از جادوگران، رمالان و دعا نویسان کمک می گرفته است. برای دستیابی بهتر و شفاف تر به آینده تنها راه زمان حال است.

در آزمایش طولی روانشناختی در این حوزه افرادی که یاد گرفتند امروز خود را پر بار تر، منظم تر و با برنامه ریزی سپری کنند، از لحظات زمان حال خود برای هدف گذاری و تجربه اندوزی بیشتر بهره ببرند و همچنین از داشته های اکنون خود لذت ببرند، توانستند با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری با آینده روبه رو شده و چالش ها و موانع بیرونی را خیلی هشیارنه تر پشت سر بگذارند.

این افراد همچنین از محدوده های امن روانی و موقعیت های امن قدیمی زندگی که در آن ها گیر افتاده بودند خارج شده و به میزان قبل توجهی کارامد تر و پویا تر شدند.

این نتایج باعث شد تست احساس خشنودی و خوشبختی در این افراد مثبت شده و از افسردگی ها و اضطراب ها رها شوند.

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *