چرا پس انداز نمی کنیم؟

4.3
(4)

پس انداز چیست و چرا عده کمی پس انداز می کنند؟

بی شک همه توصیه های بر پس انداز را شنیده و خوانده ایم . اما چرا عمل نمی کنیم؟

مشکل همه این توصیه‌ها یک چیز است : آن‌ها با پس‌انداز به‌گونه‌ای برخورد می‌کنند که انگار یک عدد برای محاسبه یا یک حساب بانکی است. در حالی که اینطور نیست.

پس انداز فقط و فقط یک چیز است و آن تعهد است.

روشن و ساده است. اکثر افراد می توانند ماهیانه پولی پس انداز کنند، پس چرا این کار را نمی کنند؟ قطعا به خاطر پول نیست. به خاطر مسئله تعهد است.

اولویت بندی هر شخصی مستقیما با میزان تعهد شخص ارتباط دارد. اغلب مردم به آن چیزی تعهد پیدا می کنند که فکر می کنند برای آنها سودمند و مفید است و یا به آن علاقه دارند.

به نفس کشیدن خود فکر کنید.

بی شک متعهد به نفس کشیدن هستید حتی اگر به آن فکر نمی کنید.شما نفس های خود را در دقیقه نمی شمارید. شما حجم اکسیژنی را که استنشاق می کنید اندازه نمی گیرید. شما متعهد به نفس کشیدن هستید و فقط آن را انجام می دهید. هر چقدر که لازم باشد.

پس انداز هم به همین صورت است. اگر متعهد به پس انداز باشید، این کار را انجام خواهید داد. شما کمتر به میزان پس انداز خود می دهید. کمتر نگران مقداری که در حساب های خود دارید خواهید بود. در عوض، هر بار که درآمد دریافت می کنید، به طور خودکار چیزی را پس انداز خواهید کرد.

چگونه متعهد به پس انداز پول باشیم

این قیاس این سوال را ایجاد می کند که “حال چگونه به پس انداز متعهد شویم؟” شما به طور غیرارادی متعهد به نفس کشیدن می شوید، حتی یک نوزاد هم بدون اینکه آموزش دیده باشد به طور غریزی به نفس کشیدن خود متعهد است. می توانید تصمیم بگیرید که حداقل تا زمانی که بیهوش شوید، تنفس را متوقف کنید. سپس، دوباره شروع به تنفس می کنید.

پس انداز چطور؟ چگونه پس انداز را به اندازه نفس کشیدن غیر ارادی انجام می دهید؟ هفت مرحله زیر شما را به این فرآیند هدایت می کند که ابتدا پس انداز خود را معنی دار کنید، سپس پس انداز خود را قابل اعتماد کنید و در نهایت پس انداز خود را تا حد امکان غیرارادی کنید.

7 گام برای پس انداز کردن به آسانی تنفس

اغلب افرادمدعی هستند که در پایان ماه چیزی برای پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری باقی نمی‌ماند

برای بسیاری از این خانواده‌ها، پس‌انداز کردن یک فانتزی به نظر می‌رسد، مانند دویدن ماراتن .

واقعیت این است که برای تبدیل پس انداز از یک رویا به واقعیت ، یک تعهد اولیه و تعهد (اقدام) مستمر لازم است. انتقال پول به محض کسب درآمد به حساب پس انداز به عنوان یک عادت منظم می تواند به اندازه نفس کشیدن طبیعی باشد.

این مراحل را دنبال کنید و خواهید دید پس انداز می کنید  بدون فکر کردن به انبساط و انقباضات ریه های خود .

  1. اهداف پس انداز خود را بشناسید

برای شروع تعهد خود به پس انداز، باید این فرآیند را به اندازه نفس کشیدن معنادار کنید. می دانید که اگر نفس نکشید، چه اتفاقی می افتد. اگر کمی نفس خود را در سینه حبس کنید کم کم احساس درد و اگر کمی ادامه دهید حتی شروع به سیاه شدن می کنید . همچنین احتمالاً زمانی که از خواب بیدار می شوید، دچار سردرد شدیدی خواهید شد.

برای چه چیزی پول خود را پس انداز کنید:

 

همه می دانند که داشتن یک حساب پس انداز اضطراری می تواند از دردسر های  مالی بزرگ جلوگیری کند یا حداقل درد و رنج آن ها را برطرف کند.

تعیین اهداف پس‌انداز اضافی برای خواسته‌های کوتاه‌مدت نیز بسیاری از دردهای مالی شخصی شما را از بین می‌برد. از تعطیلات و هدیه دادن گرفته تا تعمیرات لوازم خانگی و ماشین بعدی شما، ظاهراً هیچ پایانی برای چیزهایی که باید برای آنها پس انداز کنید وجود ندارد.

 

شرایط اضطراری (25%): برای دوره های بیکاری یا در مواقع بحران مالی ناشی از هزینه های برنامه ریزی نشده برای نیازهای پزشکی یا بهداشتی.

 

وسایل نقلیه (25%): برای تعمیرات گسترده خودرو و همچنین برای خرید وسیله نقلیه بعدی

 

منزل (20%): برای تعمیر یا تعویض لوازم و مبلمان و همچنین برای بهسازی و نوسازی خانه

 

هدایا (10%): برای هدیه تولد، عروسی، کریسمس یا تعطیلات دیگر

 

سفر (15%): برای تعطیلات و سفرهای خارج از شهر

 

(5%): برای فرصت‌های خرج کردن غیرمنتظره اما سودمند، کالا یا تجربه‌ای که برای خرید آن برنامه‌ریزی نکرده بودید، اما تصمیم گرفتید که انجام دهید.

  1. از حسابهای جداگانه استفاده کنید

استفاده از حساب‌های پس‌انداز و گواهی سپرده جدا از حساب جاری خود هستند، می‌تواند ابزار قدرتمندی برای ادامه مسیر پس‌انداز شما باشد.

بسیاری از افراد با انتقال پول به حساب پس انداز متصل به حساب جاری خود تلاش می کنند پس انداز کنند، اما متوجه می شوند که کل مبلغ پس انداز خود را در اواسط ماه  صرف یک شام. فیلم، یا خرید ناگهانی دیگری کرده اند.

پس از چند ماه، آنها تصور می کنند که این کاره  نیستند بنابراین، آن‌ها تسلیم می‌شوند و به منطقه امن خود باز می‌گردند.

راه دستیابی به حساب پس انداز خود را دشوار کنید

باید دسترسی به پس انداز خود را تا حد امکان دشوار کنید.مثلا یکی از راهکارها نگرفتن کارت بانکی برای حساب مربوطه است.

  1. برای هر هدف یک حساب پس انداز جداگانه باز کنید

چالش دیگری که بسیاری از افراد در پس انداز کردن با آن روبرو هستند، این است که بفهمند چه مقدار از پس‌اندازشان برای کدام هدف است، زیرا همه آن را در یک حساب قرار می‌دهند.

فکر کنید. 5 ماه مداوم پس انداز نموده و حال به تعطیلات تابستانی نزدیک شده اید. سوالی که برای شما پیش خواهد آمد این است که چقدر از این پس انداز را می توانم صرف مخارج تعطیلات نمایم؟ پاسخ وسوسه انگیز این است که تمام پس انداز را صرف تعطیلات کن و برای بقیه هزینه های احتمالی خدا بزرگ است…

برای گذر از این وسوسه، پاسخ ساده این است که چندین حساب پس انداز باز کنید.

در واقع، برای هر یک از اهداف اصلی پس انداز خود یک حساب پس انداز جدید باز کنید. این شامل یک حساب پس انداز برای وجوه اضطراری شما، یکی برای سفر و تعطیلات شما، یکی برای تعمیر و تعویض خودرو، یکی برای تعمیر و تعویض لوازم خانگی و مبلمان، یکی برای هدیه دادن، و یکی برای سایر خریدهای غیرمنتظره اما مهم است.

به نمودار پس انداز بالا نگاه کنید و برای هر قطعه یک حساب پس انداز جداگانه باز کنید. برخی استدلال خواهند کرد که داشتن چندین حساب پس انداز بسیار گیج کننده و ردیابی آن بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

واقعیت این است که با یک حساب جداگانه برای هر دسته پس‌انداز، احتمالاً فقط یک یا دو سپرده در ماه در هر حساب خواهید داشت. این در واقع می تواند فرآیند ردیابی پول شما و تعیین اینکه آیا هنوز سپرده های ماهانه خود را انجام داده اید یا نه، ساده می کند.

  1.  برای هر حساب یک نام بگذارید… هر چه ترسناک تر، بهتر

این مرحله حیاتی است اما حتی توسط بسیاری از پس انداز کنندگان نادیده انگاشته می شود.

ممکن است دفعه بعد که به حساب‌ها نگاه می‌کنید گیج شوید زیرا فراموش کرده‌اید که هر کدام برای چه منظوری هستند. اینجا جایی است که نام گذاری حساب های شما بسیار مهم می شود.

برای ساده‌تر کردن امور، می‌توانید از دسته‌های پس‌انداز فوق به‌عنوان نام برای حساب‌های خود استفاده کنید:

  1. موارد اضطراری، 2. خودرو، 3. خانه، 4. هدایا، 5. سفر و 6. متفرقه.

چنین نام هایی باید برای بسیاری از افراد کافی است. اما، برای کسانی که هنوز وسوسه می‌شوند تا در اواسط ماه پس‌انداز خود را برای پرداخت هزینه‌های ناگهانی دیگر بپردازند، نام‌هایی را در نظر بگیرید کمی تهدیدآمیز هستند:

 

به جای «اضطراری»، چیزی مانند «در صورت از دست دادن شغل از بی خانمانی نجات یابید» در نظر بگیرید.

 

به جای «وسیله نقلیه»، نام وسیله نقلیه‌ای را که دوست دارید را به آن بدهید.

 

به جای “خانه”، نام “مبل نو ” را در نظر بگیرید.

 

به جای «هدایا»، نام حساب را بگذارید، «بدون این پول، خبری از جشن و عروسی نیست».

 

برای حساب سفر، نام مقصد تعطیلات مورد نظر خود را به آن بدهید، مانند «شیراز». حتی می توانید یک تاریخ اضافه کنید.

نگران نباشید که دیگران در مورد این نام ها چه فکر می کنند. آنها برای شما هستند  و به شما انگیزه می دهند تا در حین مشاهده رشد آن، پس انداز بیشتری انجام دهید.

 

  1. متعهد شوید که از هر منبع درآمدی پس انداز کنید

یکی از عجیب‌ترین ویژگی های طبیعت انسان این است که متعهد به انجام کاری شدن برای 100% مواقع آسانتر از انجام آن در 99% مواقع است.

 

اگر متعهد شده باشید که هر بار که درآمد دریافت می کنید چیزی را پس انداز کنید، به امری خودکار تبدیل می شود و نیازی نیست با خود در مورد اینکه آیا می توانید آن را بپردازید یا نه کلنجار بروید.

با این حال، اگر متعهد به پس انداز در 99٪ مواقع باشید،در زمان انجام کار  با خودتان هم درگیر می شوید و نمی دانید که آیا این 1٪ مواردی است که نباید پس انداز کنید یا نه. و فرسودگی ذهنی و عاطفی شما در نهایت بر اراده شما برای نجات هر چیزی غلبه خواهد کرد.

  1. نقل و انتقالات در سپرده ها را خودکار کنید

همانطور که به مراحل نهایی خود نزدیک می شوید، باید متوجه شوید که آنچه می سازید فقط یک عادت نیست، بلکه سیستمی برای پس انداز خودکار پول است. این مرحله  ضرورت سیستم است.

شما باید سپرده های پس انداز خود را خودکار کنید تا هر ماه در هر یک از حساب های پس انداز انجام شود. شما چند گزینه برای انتخاب دارید:

 

ابتدا می توانید پولی را مستقیماً از درآمد خود به حساب های پس انداز خود واریز کنید.

 

دوم، شما می توانید انتقال خودکار را به حساب های پس انداز خود تنظیم کنید.

 

  1.  وجوه پس انداز خود را با تخمین زدن تسریع کنید

تخمین بزنید که در طول یک ماه به طور متوسط چقدر برای خواربار، مواد غذایی ، سرگرمی، هدیه دادن و سایر هزینه های اختیاری خرج می کنید. سپس، فقط 10٪ از آن مبلغ را بردارید و به محض فرارسیدن روز پرداخت، آن را به پس انداز خود منتقل کنید.

 

میانگین امتیاز 4.3 / 5. تعداد آرا: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *